Jak provést údržbu počítače

dne

Váš počítač je pomalý a místa na disku je málo? Je čas na údržbu

Základem bezpečné a spolehlivé funkce vašeho počítače je pravidelná údržba. Pravidelná údržba především spočívá v úklidu nepotřebných dat, uspořádání disku a aktualizaci programů.

Počítače

1. krok

odstranění nepotřebných dat z disku
Nejprve odstraníme nepotřebné soubory, které je schopen systém sám rozpoznat. Volbou Win+E se dostanete do přehledu vašich disků. Na každý disk klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte „Vlastnosti“. Ve vlastnostech v kartě „Obecné“ najdete tlačítko „Vyčištění disku“. Ve volbě „vyčištění disku“ zatrhněte všechny kategorie a proveďte odstranění starých souborů. Teď jsou na řadě programy, které již nepoužíváte. Otevřete „Ovládací panely“ a vyberte položku „Programy – odinstalovat program“. Zkontrolujte jaké programy máte nainstalované a zvláště se soustřeďte na ty, které již nebudete používat(staré hry, programy na zkoušku atd.). Ty odinstalujte. Teď už jen zkontrolujte složku s vašimi dokumenty, filmy, mp3 a fotkami. To co již nebudete nikdy potřebovat můžete smazat(pokud nechcete aby se smazaný soubor uložil do koše stiskněte při mazání klávesu „Shift“). Starší soubory, které nepoužíváte často(fotografie z dovolené apod.) vypalte na CD a z počítače smažte. Tímto by mělo přibýt na vašem disku dostatek místa pro další práci.

2. krok

aktualizace software
Do vašeho internetového prohlížeče zadejte: http://secunia.com/vulnerability_scanning/online/ . Proveďte scan vašich programů, Secunia scanner vám oznámí, které programy je nutné aktualizovat a také vám nabídne link kde. Pokud scanner z nějakého důvodů neběží, nainstalujte aktualizaci Java z webu http://www.java.com . Tento scanner zkontroluje všechny programy, které má v databázi(operační systém, flash, pdf prohlížeč, java, skype, icq atd.) Po aktualizaci proveďte opět scan a přesvěčte se, že jsou všechny programy aktuální.

3. krok

uspořádání disku, defragmentace
Volbou Win+E se dostanete do přehledu vašich disků. Na každý disk klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte „Vlastnosti“. Ve vlastnostech v kartě „Nástroje“ najdete tlačítko „Defragmentovat“. Defragmentujte disk (pozor, pokud máte hodně dat nebo pomalý disk může defragmentace trvat i několik hodin).

Tímto je vaše údržba počítače hotova
Údržbu počítače provádějte alespoň jednou za 6 měsíců.