Jak odvirovat počítač

dne

Návod pro uživatele, kteří se chtějí zbavit virů a spyware ze svého počítače

Viry a spyware

Požadavky na software

Základní podmínkou k odblešení vašeho počítače je nutnost použít antivirový a antispyware software. Existuje spousta výrobců antivirů, kteří prodávají profesionální edice nebo nabízejí verze zdarma pro domácí uživatele. Také existují plné verze zdarma, ale jsou limitovány jako trial verze na 30 případně 90 dní. Bohužel ovšem existují i programy, které se tváří jako antiviry, ale ve skutečnosti jsou škodlivý software – Malware. Seznam těchto programů najdete tadyNIKDY NEINSTALUJTE CO NEZNÁTE!!! Je proto nutné použít software ze spolehlivého zdroje nebo si nechat poradit od odborníka.

Kontrola podezdřelého souboru

Pokud vám přišel emailem nějaký zajímavý soubor nebo jste našli něco neznámého na disku tak můžete soubor poslat k analýze Online Malware Scan nebo Virus Total.

Doporučený software

Každý antivirový software by měl umět viry nejen najít, ale také je spolehlivě odstranit. Můžete zkusit nainstalovat nový software nebo použít online aplikace, které není nutné instalovat. Sám sem je již mnohokrát použil, protože ne vždy je dostatek času provádět instalace a konfigurace nového software, případně je uživatel přesvědčen, že zrovna jeho NOD32 je nejlepší antivir světa a nenechá si poradit jiný. Následující Online Scannery většinou potřebují nainstalovat ActiveX komponetu, ke správné funkci. Proto musíte použít Internet Explorer.

Jednoúčelové programy pro vyčištění počítače

Utility od Kasperského

Online Antiviry

Symantec Security Check
Panda Security Online Scan vyžaduje registraci
Trend Micro House Call šikovný antivir napsaný v Javě, funguje i na Macy, Linux, Solaris, likviduje spyware
BitDefender Online Scanner likviduje i spyware
Iolo Online Scan

Online AntiSpyware

Ewido Online scanner tuto technologii koupil český AVG(dříve Grisoft)

Antiviry zdarma

Mnohé antiviry k nainstalování do vašeho počítače lze pořídit zdarma pro domácí použití. Zde je krátký přehled.
AVG Free Edition antivir pro domácí použití, není v češtině
Avast Home zdarma pro nekomerční použití
Avira AntiVir Personal u nás téměř nepoužívaný antivir zdarma
F-Secure Profi Antivirus pro klienty O2 placená verze antiviru ZDARMA!

AntiSpyware zdarma

Spybot – Search & Destroy©® ke stažení zde. Umožňuje aktivní i pasivní ochranu před spyware.
SpywareBlaster 4.1 aktivní komponenta zabraňující stažení malware, neobsahuje scanner, ke stažení zde
U všech scannerů je nutné mít aktuální databázi virů a spyware! Proto si pokaždé stáhněte aktualizace. Bez aktualizace je scan počítače zbytečný!

Závěrem

Antivirů i jiného bezpečnostního software najdete na internetu spoustu, je třeba si dát pozor aby jste si nestáhli software, který není učinný, případně sám obsahuje spyware nebo trojské koně! Držte se proto ověřených firem nebo si nechte poradit. Antivirové kontroly je třeba provádět minimálně jednou týdně, nebo po stažení významné aktualizace databáze. Když nebudete schopni vyčistit svůj počítač sami, můžete se na nás obrátit.